+90 535 662 90 01

Bilkent TOEFL

Bilkent

Bilkent TOEFL

Sevgili öğrenci adayları, eğitim ve profesyonel hayatında radikal kararlar verirken Bilkent Üniversitesi gibi uluslararası saygınlığı olan bir kurumda hazırlık atlamak oldukça heyecan verici bir şanstır. Peki sizin için geleceğinize önemli bir yatırım olabilecek bu fırsata sahip olmak için neden TOEFL iBT (Internet-Based Test)  sınavına girmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü? İşte size TOEFL sınavının Bilkent Üniversitesi yolcuğunuz için neden bu kadar önemli olduğunu gösteren eğlenceli ve bilgilendirici bir rehber: 

 • Dünya Sıralamasında Parlama Şansı: Bilkent Üniversitesi dünya genelinde oldukça tanınırlığı yüksek bir eğitim kurumu olarak kabul görmektedir ve bu uluslararası camiada kendinizi göstermenize yardımcı olabilir. TOEFL, dünyanın birçok ülkesindeki öğrencilerin eşit bir platformda test edilmesini sağlayan yabancı dil yeterlilik sınavıdır. Elde ettiğiniz yüksek bir TOEFL skoru, okuyacağınız üniversitede kendinizi daha ön planda gösterme imkanı oluşturur. Bu da gelecekteki akademik başarılarınızı olumlu yönden etkileyecektir. 
 • Akademik Başarılarınız için Sağlam bir Altyapı: Bilkent’te hazırlık atlama süreci, akademik zorluklarla baş etmek için hazır olmayı gerektirir. TOEFL sınavı 4 ana becerinizi (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) değerlendirir ve sınava hazırlık süreci içerisinde bu yeteneklerinizi geliştirmenize fırsat verir. Bunların sağlam bir altyapıyla desteklenmesi, ileride alacağınız lisans derslerinizin takibi çok kolaylaştıracaktır. 
 • Uluslararası Fırsatların Kapısını Aralayın:  Günümüzde,  dünya çapında akademik ve kariyer fırsatlarına açık olmanın önemini çok net anlıyoruz. Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine uluslarası eğitim ve iş dünyasında birçok fırsatın kapısını açabilir ve bu durum sizin ileride daha başarılı ve hedeflediğiniz kariyere ulaşmanızı sağlayabilir. TOEFL sınavı, dünya çapında kabul gören bir sınav olduğundan dolayı bu arenada iş bulma veya farklı ülkelerde çalışma fırsatlarına sahip olma şanslarınızı arttıran önemli bir faktördür.  
 • Küresel Fırsatların Farkında Olun: Bilkent Üniversitesi çeşitli etnik geçmişlere ve farklı kültürlere sahip öğrencileri ağırlar. TOEFL sınavı ile beraber iletişim becerilerinizin arttığını görecek ve dünya vizyonunuzun geliştiğini farkedeceksiniz. Bu da size farklı milliyetlerden yeni dostluklar kurma şansı yaratacaktır. 

Bilkent üniversitesinde Bilkent TOEFL, hazırlık atlama süreci gelecekteki akademik profiliniz adına oldukça önemli bir adımdır. TOEFL, sizin amaçlarınıza ulaşmada işinizi kolaylaştıran bir araç olarak rol oynar. Dil becerilerinizi genişletin ve dünya genelinde başarılarınızı kanıtlayın. Bilkent’teki eğitim maceranızı eğlenceli ve asla unutulmayacak bir deneyime dönüştüreceksiniz. 

 

TOEFL iBT nasıl bir sınavdır?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language – Internet Based Test) dünya genelindeki en prestijli İngilizce dil yeterliliği sınavlarından biridir. TOEFL, merkezi Amerika tabanlı olup New Jersey’de bulunan ve kar amacı gütmeyen ETS adlı (Educational Testing Service) bir kuruluş tarafından yapılıyor. TOEFL IBT sınavı temel İngilizce becerilerinizin ölçüldüğü 4 ana kısımdan oluşmaktadır ve her bir kısım, dil yeterliliğinizin çeşitli yönlerini ölçmektedir. Bölümlerin hangi soru tiplerinden oluştuğu ile ilgili detaylı açıklamamızı aşağıda bulabilirsiniz: 

 

 • Dinleme (Listening): Bu kısım, İngilizce konuşulmuş olan metinleri algılama becerilerinizi test eder. Dinleme bölümünün tamamı not alma görevi bulunduran çoktan şeçmeli sorular üzerinedir ve her bir aşamada çeşitli dinleme görevleri bulunmaktadır. Bu soruların içinde tablo tamamlama kısımları da bulunmaktadır. Bu bölüm ortalama 36 dakika sürmektedir. Sınavda ortalama 6-8 parça dinletilir ve içerisinde çeşitli diyalog örnekleri ve ders kayıtları bulunmaktadır.  Soru tipleri şu şekildedir:  
  • Çoktan Seçmeli Sorular (Multiple-Choice Questions): Öğrencilere belirli bir diyalog dinletildikten sonra verilen seçenekler arasındaki doğru cevabı işaretlemeleri beklenir. 
  • Dinleme ve Not Alma (Listening and Note-Taking): Öğrencilere spesifik bir konuşma dinletilirken, onlardan not almaları gereken görevler verilir. 
  • Konuşmacıların Amaçlarını Anlama (Understanding the Speaker’s Purpose): Sınavın bu kısmında öğrencilere bir konuşma dinletilir ve bu konuşmanın hedefini anlama görevi verilir. 
 • Okuma(Reading): Sınavın bu bölümü, akademik düzeyde yazılmış metinleri kavrama ve analiz etme becerilerinizi ölçer. Bu kısım toplamda 2 farklı metinden oluşur ve her biri ile alakalı çeşitli sorular bulunur. Bu kısım 35 dakika sürmektedir. Soru tipleri şu şekildedir:
  • Çoktan Seçmeli Sorular (Multiple-Choice Questions): Öğrencilere metin ile ilişkili verilmiş olan soruları cevaplandırmaları için belirli seçenekler sunulur. 
  • Paragraf Organize Etme (Inserting a Sentence): Bu kısımda, öğrenciler onlara verilmiş olan bir paragrafa anlam bütünlüğünü bozmayacak uygun bir cümle eklerler. 
  • Kelime Anlamını Kavrama (Understanding Word Meaning): Sınavın bu bölümünde, öğrencilere paragraftaki spesifik bir kelimenin anlamını kavramaları gerektirecek çeşitli sorular yöneltilir. 
 • Yazma (Writing): Sınavın bu kısmı, yazarak kendinizi ne kadar iyi İngilizce ifade edebildiğinizi değerlendirir. Bu bölüm, kendi içerisinde ikiye ayrılır:  
  • Analiz Yazma (Integrated Writing): Sınavın bu bölümünde, öğrencilere bir okuma metni ve bir konuşma verilir. Bu iki kaynakla alakalı bir özet oluşturmaları beklenir. 
  • Akademik Tartışma (Academic Discussion): Bu kısımda, öğrencilere, spesifik bir konuyla alakalı akademik bir tartışma örneği verilir ve bu örneğe dair tarafları okuduktan sonra paragraf yazmaları istenir. 
 •  Konuşma (Speaking): Sınavın bu bölümünde, öğrencilerin sözlü olarak İngilizce kendilerini ifade etme becerileri değerlendirilir ve totalde 4 farklı konuşma görevi bulunmaktadır. Bu soru tipleri şu şekildedir:
  • Bağımsız Konuşma (Independent Speaking): Öğrencilere, spesifik bir konu hakkında kendi görüşlerini aktarmaları için kısa bir zaman tanınır. 
  • Entegre Konuşma (Integrated Speaking): Öğrencilere, bir okuma metniyle birlikte  ses kaydı verilir ve bu kaynaklarla alakalı olarak onlara yönetilecek bir konu hakkında konuşmaları istenir. 
  • Dinlenmiş Konuşmanın Değerlendirilmesi (Speaking Task 4): Öğrenciler bir konuşma parçasını dinler ve daha sonra konuşmanın konusu ve amaçlarını değerlendirirler. 

 

Gördüğünüz gibi her bir TOEFL IBT kısmı, öğrencilere farklı soru tipleri vererek çeşitli becerileri değerlendirmektedir. Bilkent TOEFL, Hazırlık sürecinde her bir bölüme dair karakteristikleri kavramak ve her bir soru tipine dair taktikler geliştirmek büyük önem taşımaktadır. INEX , sizi sınavın en verimli olan stratejileri ile tanıştırıp, sınavdan en yüksek verimi alarak başarıya ulaşmanızı sağlıyoruz. Yilların getirmiş olduğu tecrübemiz ve en deneyimli eğitmenlerimizle size akademik yolculuğunuzda eşlik etmek istiyoruz. Başarıya ulaşmayı hedefliyorsanız bizimle iletişime geçin! 

Bilkent TOEFL 2024 Sınav Tarihleri

 • 17 Ocak 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 27 Aralık 2023, Çarşamba
 • 29 Mayıs 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 8 Mayıs 2024, Çarşamba
 • 26 Haziran 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 5 Haziran 2024, Çarşamba
 • 10 Temmuz 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 20 Haziran 2024, Çarşamba