+90 535 662 90 01

Bilkent Hazırlık Atlama IELTS

Bilkent

Bilkent Hazırlık Atlama IELTS

 • Üniversite eğitimine başlamak, genç bir yetişkinin hayatındaki en önemli noktalarından biridir. Türkiye’de akademik hayata atılmadan önce hazırlık atlamak adeta karşılaşılan bir engel olarak görülür. Bilkent Üniversitesi gibi Türkiye’nin en etkin okullarında hazırlık sınavını geçip bütün kurları başarıyla tamamlamak birtakım öğrenciler için oldukça zorlu bir deneyim olabilmektedir. 

Bu deneyimi tamamiyle anlayabilmek için, hazırlık sınıfının zorlukları iyi değerlendirilip araştırılmalıdır. Biraz bu zorluklar neler olabilir onlardan bahsedelim: 

 • Akademik olarak Yoğun bir Dil Eğitimi: Öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ilerletebilmeleri için Bilkent Üniversitesi hazırlık bölümü onlara yoğun bir akademik program hazırlar. Yeterli düzeyde İngilizce altyapısına sahip olmayan öğrenciler için bu durum oldukça zorlayıcı olabilir. Devamlı olarak devam eden testler ve verilen ödevler, zaman ve enerji dengesini zorlayabileceği için öğrenciler için bu durum oldukça yorucu olmaktadır.
 • Devamlı olarak Değerlendirmeye Tabi Tutulma: Hazırlık programında bulunan öğrenciler derste sergilemiş oldukları performanslara göre sürekli olarak çeşitli testlere tabi tutulmaktadırlar. Sonucu olarak öğrencilerdeki stres düzeyi daha iyi sonuçlar elde etmek istedikleri için artabilir. 
 • Uzun Süreli Dönemler: Hazırlık sınıfını tamamlamak bir akademik yılı kapsayabilir. Dolayısıyla bu deneyimin uzun soluklu olabileceğinin farkındalığını kazanmak ve sabır göstermek öğrenciler için zor olabilir. Öğrenciler akademik ve yabancı dil yeteneklerini radikal bir biçimde geliştirebilme olanağına sahiptirler. 
 • Sosyalleşme ve Duygusal olarak Adaptasyon: Üniversiteye yeni adım atmış olan öğrenciler için sosyallik ve duygusal olarak kendilerini adapte etmeleri onların kişisel gelişimi için oldukça büyük bir önem taşır. Hazırlık programı, öğrencilerin kendilerini bu adaptasyon sürecinde engelleyen unsurlardan biri olabilir. Arkadaş edinme, çeşitli sosyal aktivitelerde bulunma ve üniversitede edinilebilecek birçok farklı deneyimi kısıtlayabilir. 
 • Özgüvenin Gelişmesi: Hazırlık programını başarıyla tamamlamanın bir sonucu olarak öğrenciler, özgüvenlerinin arttığına şahit olabilirler. Yabancı dil ve akademik yeteneklerin geliştirme aşaması onların ilerideki profesyonel yaşamları için büyük bir avantaj olarak görülür. 

Peki bu zorlayıcı ama eş zamanlı olarak öğrencilere çok şey katan bu zorlu deneyimin süresinden nasıl gelinebilir bunlara bakalım:

 • Yüksek Motivasyon Çok Önemli!

Hazırlık sınavını başarıyla tamamlamak için yüksek motivasyona sahip olmak bu başarıyı elde etmekte büyük rol oynar. Kendinizi motive etmek için niye üniversite hayatına adım attığınızı ve gelecekte gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizi düşünebilirsiniz. Başarıyı elde etme arzunuz, sizi böyle zorlukları aşmak için motive edecektir. 

 • Düzenli Çalışma Alışkanlığı Edinmelisiniz!

Hazırlık programını istikrarlı bir şekilde çalışma alışkanlığı edinerek başarıyla tamamlamanız oldukça mümkün. Ders programınıza aşina olup, devamsızlık göstermemeniz ve ödevlerinizi size verilen zaman içerisinde tamamlamanız sınava verimli bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır. Başarıya ışık tutan yolda size iyi bir şekilde rehberlik etmesi için disiplinli ve düzenli bir çalışma biçimi gerekmektedir. 

 • Ekstra Destek Almalısınız! 

Spesifik bir konuda zorlanıyorsanız veya bu anlamda desteğe ihtiyacınız varsa üniversitenin size sağlamış olduğu alternatif öğrenme materyallerinden faydalanabilirsiniz. Öğretmenlerine durumuzu anlatabilir, onlardan da destek alabilirsiniz. 

 • Sınav Yöntemlerinizi Geliştirmek için Çabalayın!

Sınavlara hazırlık aşamasında verimli ve çözüm odaklı metotlar geliştirmek bütün önem taşır. Soru tiplerini iyi anlayıp adapte olmalısınız ve zaman yönetimini iyi ayarlamalısınız. Devamlı pratik, sınavlarda sağlayacağınız en iyi performansa ulaşmakta size oldukça yardım edecektir. 

 • Hayatınızın Her Alanında İngilizce olsun! 

Yabancı dil yalnızca okullarda veya kurslarda öğrenilen bir şey değildir. Öğrenmek istediğiniz dili yaşamınızın doğal bir parçası yapmalısınız. Olabildiğince İngilizce konuşmaya çalışın, bu dilde yazılmış çeşitli kaynakları okuyun veya dinleyin. Bu sizin akademik başarılarınızı arttırmakla kalmayıp iletişim becerilerinizi de güçlü bir şekilde geliştirecektir. 

 • Stres Yönetiminiz İyi Olmalı! 

Yoğun sınav dönemlerinde artan stres seviyeleri oldukça normal karşılanır fakat bu stresle başa çıkmayı ve onu yönetmeyi bilmek oldukça büyük bir önem taşır. Bunu gerçekleştirebilmek için stresle başa çıkmak adına çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bunlar çeşitli nefes egzersizleri, düzenli uyku ve spor aktiviteleri olabilir. Duygusal ve fizyolojik sağlığınızın dengede olması akademik yaşamınızı da olumlu ölçüde etkileyecektir. 

Hazırlık bölümünü tamamlamak, öğrencilerin düzenli çalışmasıyla ve amaçlarına dair kararlı bir motivasyon elde etmesiyle gerçekleşebilir. Gelecekte üniversite hayatınızın ve profesyonel yaşamınızın temelini oluşturacak yabancı dil eğitimi bu yolda önemli bir adımdır. 

Peki hazırlık programı nasıl geçilebilir, hangi alternatiflerimiz bulunmaktadır?

Şimdi biraz bunlardan bahsedelim: 

Bilkent Üniversitesi aday öğrencilerin hazırlık sınavını atlamaları için çeşitli sınavlar sunmuştur.

 

 • PAE (Proficiency in Academic English) – Bilkent Üniversitesinin kendi düzenlemiş olduğu bir sınavdır. 
 • IELTS (International Language Testing System) – British Council, IDP, IELTS Australia ve Cambridge English şirketlerinin ortak sahibi olduğu uluslararası bir sınavdır.
 • TOEFL IBT (Internet Based Test of English as a Foreign Language) – ETS (Educational Testing Service) adlı kar amacı gütmeyen Amerikan şirketi tarafından uygulanan bir sınavdır.

Bilkent Hazırlık Sınavı Örnek

Bilkent, Öğrencilere yüksek kalitede eğitim vermeyi amaçlar. Aday öğrenciler içinse hazırlık aşaması oldukça önemli bir adım olarak görülür. Bu sınavın ana amacı, aday öğrencilerin İngilizce dil yeteneklerini test etmektir ve sınavı geçen öğrenciler lisans programlarına girmeye hak kazanır. 

Bilkent Üniversitesi Hazırlık Sınavı olan PAE, Dinleme, Okuma, Yazma

Konuşma olarak dört bölümden oluşmaktadır. Her bir kısmın asıl hedefi öğrencilerin İngilizce dilini anlama, kendilerini etkili bir şekilde ifade etme ve iletişim kurma kabiliyetlerini ölçmektedir. Her bölümde yeterli puana sahip olan öğrenciler, sınavı başarıyla tamamlar. 

 • Dinleme kısmı, öğrencilerin İngilizce dinleme ve algılama kabiliyetlerini ölçmek için oluşturulmuştur. Bu kısımda öğrencilere birtakım ses kayıtları verilir ve daha sonra bu kayıtlarla alakalı çeşitli sorular yöneltilir. 
 • Okuma kısmı, öğrencilerin İngilizce okuma ve anlama becerilerini değerlendirir. Öğrencilere çeşitli metinler verilir ve soruların içeriği de bu metinlere yöneliktir. 
 • Yazma kısmı, öğrencilerin İngilizce olarak kendilerini yazılı bir şekilde ifade edebildiği alandır. Bu bölümde öğrencilere çeşitli konulardan oluşan sorular yöneltilir ve belirlenen sürede bu soruları cevaplandırmaları beklenir. 
 • Konuşma kısmı öğrencilerin İngilizce olarak sergilediği konuşma becerilerini değerlendirir. Öğrencilere spesifik temalarla alakalı çeşitli konuşma başlıkları sunulur ve verilen süre içerisinde öğrenciden bu başlıklarla alakalı soruları cevaplandırması beklenir. 

Bilkent Hazırlık Sınav örneklerine Bilkent Üniversitesi’nin resmî sitesi olan http://prep.bilkent.edu.tr/pae/ Üzerinden erişim sağlayabilir, sınav formatına ilişkin daha detaylı bilgileri yine bu websitesi üzerinden edinebilirsiniz. 

  

INEX olarak başarıya ve iyi bir kariyere giden en etkili yolun dil yetenekleriyle döşendiğine inanıyoruz. Yılların vermiş olduğu deneyimle İngilizce öğrenme ve çeşitli dil sınavlara hazırlık hususunda uzman kadromuzla yanınızdayız. Öğrencilerimizin bireysel eksikliklerine göre oluşturmuş olduğumuz çalışma planları onları başarıya ulaştırmadaki en önemli etkenlerden biridir. Her öğrenci birbirinden farklıdır ve bu yüzden eğitim yaklaşımımız da oldukça çeşitlidir. INEX, bütün öğrencilerin dil altyapısını ve amaçlarını göz önüne alarak onlara uygun ve bireyselleştirilmiş bir eğitim sunar. Eğer akademik hayatınızda mükemmeli hedefliyorsanız, sizi INEX’e bekliyoruz, çünkü biz sizin başarı hikayenizin bir parçası olmak için sabırsızlanıyoruz.