+90 535 662 90 01

Bilkent IELTS Kayıt

Bilkent

Bilkent IELTS Kayıt

Bilkent Üniversitesi, aday öğrencilerinin uluslararası arenada rekabet edebilmeleri ve en prestijli eğitime sahip olabilmeleri için çeşitli İngilizce dil yeterlilik gereksinimleri oluşturmuştur. Öğrencilerin dil yeteneklerini kanıtlamak amacıyla, IELTS (International English Language Testing System) adlı sınavdan her bir bölümden en az 5.5 ve totalde en az 6.5 almaları gerekmektedir. IELTS, uluslararası anlamda kabul gören bir İngilizce dil değerlendirme testidir ve Bilkent Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen akademik kurumları için oldukça tercih edilen bir seçenektir. 

IELTS sınavına başvuru yapmayı düşünüyorsanız izlemeniz gereken adımlar ne biraz bunlardan bahsedelim: 

 • Sınav Bilgisi Edinin:  Başvuru öncesinde sınavın genel formatı ve soru tipleri hakkında mutlaka bilgi edinmeniz gerekir. Sınav dört ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar Dinleme(Listening), Okuma(Reading), Yazma(Writing) ve Konuşma(Speaking) olarak adlandırılır. Her bir kısmın farklı süreleri olmakla beraber farklı puanlama sistemleri vardır. IELTS (https://ielts.org) resmî web sitesinden sınavın ayrıntılarına ve örnek sorulara ulaşıp daha iyi bilgi edinebilirsiniz. 
 • Sınav Tarihini Belirleyin: Güncel sınav tarihlerini öğrenmek ve kendinize uygun bir tarih seçmek sınav başarınız için oldukça önemlidir. Bilkent Üniversitesi her dönem çeşitli tarihlerde öğrencilerinin girebileceği sınav tarihlerini yayınlar en güncel sınav tarihleri için üniversitenin resmî web sitesi olan Bilkent Üniversitesi IELTS Kayıt sitesinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sınav tarihlerine yapılan başvurular hızlı bir şekilde kontenjan bakımından doluluk gösterebilir, bu sebepten dolayı başvurunuzu mümkün olabildiğince en erken tarihte gerçekleştirmelisiniz. 
 • Online Başvuru Seçeneği: IELTS sınavına başvuru gerçekleştirmek için Bilkent Üniversitesinin resmî web sitesindeki  (http://prep.bilkent.edu.tr/ielts-kayit/) gerekli adımları takip edebilirsiniz. Bu web sitesini ziyaret etmelisiniz ve gerekli çevrimiçi bulunan başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunda kişisel bilgilerinizi, size uygun sınav tarihini ve sınav sonuçlarının nereye ulaşmasını istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. 
 • IELTS Ücretinin Ödenmesi: Sınav başvuru yaparken size belirtilmiş olan sınav ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ödeme şekilleri ve güncel ücret bilgilerini Bilkent’in resmî sitesinden bulabilirsiniz. Her dönem belirtilmiş olan sınav ücretleri değişkenlik gösterebilmekte ve bu yüzden en güncel bilgileri resmî siteden takip etmeniz gerekmektedir. 
 • Sınav Hazırlığı: 

Sınav gününde hazırlıklı bir şekilde bulunmak başarınız için anahtar bir role sahiptir. Herhangi bir karışıklığı önlemek amacıyla, sınav yerini ve saatini mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Bilkent’in yayımlamış olduğu kuralları inceleyerek sınava hangi materyalleri getirmeniz veya getirmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunlara ek olarak, sınav öncesinde beslenmenize dikkat edip rahatlatıcı bir aktivite yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunlar sınav kaygısını minimuma indirmede etkili olabilecek çözümlerdir. 

 • Sınav Sonuçlarını Takip Edin: Sınava girdikten sonra, sonuçlarınızı takip etmeniz gerekir. IELTS sınavının sonuçları genel olarak ortalama 13 gün sonra açıklanmaktadır. Sonuçlarınızı başvurmuş olduğunuz sınav merkezinden veya IDP IELTS resmî sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Bilkent IELTS tarihleri

 • 24 Şubat 2024, Cumartesi – Son Başvuru ve Belge Yükleme Tarihi: 2 Şubat 2024, Cuma
 • 23 Mart 2024, Cumartesi – Son Başvuru ve Belge Yükleme Tarihi: 1 Mart 2024, Cuma
 • 6 Temmuz 2024, Cumartesi – Son Başvuru ve Belge Yükleme Tarihi: 14 Haziran 2024, Cuma
 • 17 Ağustos 2024, Cumartesi – Son Başvuru ve Belge Yükleme Tarihi: 26 Temmuz 2024, Cuma

Bilkent IELTS Kayıt Ücretleri 

 

Her dönem IELTS sınavı için kayıt ücretleri kur farkına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu aşamada öğrencilerin en güncel bilgilere ulaşması gerekmektedir. Bilkent Üniversitesi dönemsel olarak belli başlı tarihlerde IELTS tarihlerini duyurur ve bu tarihlere istinaden başvuru yapmak istediğinizde güncel fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Sınava başvuru yapmak isteyen öğrenciler mutlaka gerekli görülen belgeleri sınavın en az 21 gün öncesinde İngilizce Hazırlık Birimine teslim etmiş olmaları gerekmektedir. Sınavlar için belirli kontenjanlar oluşmuştur ve bundan dolayı girmek istediğiniz sınava erken karar verip belgelerinizi ona göre hazırlamanız önemlidir. En güncel yayımlanmış olan IELTS Academic sınav ücreti şu şekildedir: 

 • IELTS Academic – sınav merkezinde gerçekleşir. Bilgisayarlı (Computer-Based) veya Kâğıt Üzerinden (Paper-Based) – Ücreti 5000 TL (2024 Ocak)

IELTS İtiraz Ücreti Ne Kadar?

Sınav sonuçlarınızı aldığınızda, karşılaştığınız sonuçlardan memnun olmayabilirsiniz. Bu bağlamda sınavın sonuçlarına itiraz edebilir, sınavınızın yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Bu talep “Enquiry on Result” (EOR) olarak adlandırılır ve sınava girdikten 6 hafta sonra geçerli olur. Bu süreç için başvuru gerçekleştirdiğinizde, sınavınız sınavın her bir bölümündeki ilk bant puanlarınızı bilmeyen kıdemli bir IELTS denetçisi tarafından tekrardan değerlendirilecektir. Bu sürecin sonunda, sınava girmiş olduğunuz sınav merkezi bilgilendirilir ve eğer önceki bant puanlarınızda bir değişiklik meydana gelirse sizin için yeni bir Sınav Sonuç Belgesi (Test Report Form) hazırlanır. Sınavın tek bir bölümü veya birden fazla bölümü için (Reading, Listening, Writing veya Speaking) itiraz etme hakkınız vardır. Yeniden değerlendirme talep sonucunuz, tekrardan hesaplanmasını istediğiniz bölümlere göre ortalama olarak 1 ila 21 iş günü içerisinde açıklanmış olur. Eğer talebinize dair 28 gün boyunca herhangi bir sonuç alamadıysanız, sınav merkeziyle iletişim kurmanızı öneririz. Bu sürecin başlaması için istenen ücret 160 Avusturalya Dolarıdır.    

Biz INEX olarak, Bilkent hazırlık atlama ve IELTS kayıt sürecinizdeki en güvenilir desteğiniz olduğumuza inanıyoruz. Unutmayın ki, üniversiteye girerken veya uluslararası olarak profesyonel bir başlangıç yapmak isterken yabancı dil yeterliliği sürekli olarak karşımıza çıkan bir konudur. Bilkent Üniversitesi’nde eğitim görmek veya farklı ülkelerde çalışmak isteyen bireyler için IELTS sınavı çok önemli bir kilometre taşıdır. INEX olarak, bu yolculukta sizinle beraber yürümekten mutluluk duyuyoruz. 

 • Bilkent Hazırlık Atlama:  Bilkent Üniversitesi’nde bir lisans programına geçiş yapmak istiyorsanız, INEX bu süreci hızlandırmanız için size gereken en iyi çalışma programını sağlayacaktır. Uzman eğitmenlerimiz, akademik dil yeteneklerinizi geliştirmek adına sizin için oluşturulmuş özel dersler vermektedir. Bu süreç içerisinde sınav formatını kavrama, yazma ve iletişim becerilerini genişletme fırsatları sunarak size hazırlık atlama sürecinizde gereken en iyi desteği sağlarız. 
 • IELTS Kayıt Aşamaları: IELTS sınavına başvuru süreci oldukça kafa karıştırıcı olabilir, fakat endişelenmenize hiç gerek yok. INEX olarak, IELTS ve Bilkent IELTS sınav kaydınız herhangi bir sorun meydana gelmeden gerçekleştirmek için buradayız. Web sitemizde güncel sınav tarihleri, test merkezleri ve ücret bilgileri gibi birçok bilgilendirici içerik bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, size başvuru aşaması ve edinmeniz gereken belgeler hakkında da net talimatlar veriyoruz. Bunlar, başvurunuzu kolaylıkla tamamlamanıza ve sınav için olabilecek en iyi hazırlığı yapmanıza fırsat verir.

Bilkent Hazırlığı ve IELTS sınavı amaçlarınızda size iyi bir şekilde rehberlik edilmesini istiyorsanız, INEX’e katılın. Sizin başarınız bizim önceliğimizdir. Geleceğinizi şekillendirmek için, INEX ile başarınızın kapısını aralayın!