+90 535 662 90 01

Bilkent Hazırlık IELTS

Bilkent

Bilkent Hazırlık IELTS

Türkiye’nin en etkili eğitim veren kurumlarından biri olan Bilkent Üniversitesinde akademik yolculuğunuza olan ilk adımı atmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamaktır. Bilkent Üniversitesinde hazırlık atlamayı hedefliyorsanız yapmanız gereken şey üniversite hazırlık programının kabul kriteri olarak kabul ettiği çeşitli sınavlardan birine girip alınması gereken skoru elde etmektir. 

Hazırlık Atlamak için Neden IELTS’i Tercih Etmelisiniz?

Bilkent Üniversitesi öğrencilerine uluslarası birçok fırsatın kapısını kaçar. Sunduğu  fırsatlar arasında IELTS’de vardır. Dünyanın birçok yerinde uygulanıp uluslararası geçerliliğe sahip olan IELTS sizin gelecekteki akademik kariyerinize olumlu yönden etki edebilir. 

 • Dünya Çapında Birçok Ülkede Geçerlilik:  IELTS, uluslararası olarak bir milyondan fazla bireyin dil becerilerini kanıtlayan bir sınavdır. Bu demek oluyor ki, siz sadece Türkiye’yle kalmamakla beraber dünya çapında kabul gören bir dil değerlendirme sınavıyla başarınızı kanıtlamış olacaksınız. Bu sınavın sonuçları birçok ülkede kabul görmektedir ve hem profesyonel hem de akademik camiada geçerliliği vardır. IELTS, bu anlamda sizin geleceğinize yaptığınız bir yatırım olacaktır. 
 • Dört Temel Yetenek Değerlendirmesi: IELTS sınavı, toplamda listening, writing, reading ve speaking olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. IELTS’e hazırlanırken dil becerilerinizi her açıdan geliştirme fırsatı yakalarsınız. Profesyonel çevrelerde iletişim yetenekleriniz gelişir, günlük yaşamınızda farklı milletlerden yeni arkadaşlar edinmek kolaylaşır ve akademik olarak başarılı olmak istediğiniz zaman IELTS size gerekli bütün araçları sağlayabilir. 
 • Hazırlık Kaynaklarının Kolay Erişilebilirliği: IELTS, uluslararası kabul gören bir sınav olduğundan dolayı her gün binlerce insan bu sınava hazırlanmakta ve pratik yapmaktadırlar. Yollar boyunca hazırlanmış olan materyaller ve daha önce çıkmış olan çoğu soru internet üzerinden çok rahat bir şekilde erişilebilmekte olup halka açıktır. Çok geniş bir kaynak yelpazesi bulunduğundan çeşitli kitaplar, online veya yüz yüze gerçekleştirilen kurslar, modern güncellemelere uygun kaynaklar sizin başarıya giden yolunuza ışık tutar. Bu deneyim öğrenmeyi oldukça eğlenceli ve interaktif bir hale getirir. 
 • Uluslararası Tanınırlık: IELTS sınav sonuçlarınız, dünya çapında birçok eğitim kurumu veya işveren tarafından kabul görmektedir. Bunun sayesinde sadece Bilkent Üniversitesinde  değil, yurtdışında hedeflediğiniz ülkedeki şanslara da erişim sağlarsınız. Kim bilebilir, belki bir sonraki eğitim maceranız sizi Kanada, İngiltere veya Amerika’da bekliyor olabilir!

Dil Yeterlilik Sınavına girmek Bilkent IELTS Öğrencileri lisans programınıza geçiş hakkı kazanmak için mantıklı bir tercih olabilir. IELTS ile İngilizce dil yeteneklerinizi geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda dünya genelindeki bir çok kapıyı da aralamış olacaksınız. IELTS ile hazırlık atlama eğitim yaşamınızdaki yıldızları aydınlatmak ve başarılarınızın tadını çıkarmak tamamen sizin elinizde!

 

Bilkent IELTS Kaç İstiyor? 

Bilkent, üniversitenin dil becerisi yeterliliğini kanıtlamak ve akademik başarıları desteklemek hedefiyle hazırlık öğrencilerinin toplamda en az 6.5 puan alması gerektiği kuralını koymuştur. Bu skor öğrencilerin İngilizce dil yeteneklerini spesifik bir seviyede göstermelerini sağlamak için kullanılır. IELTS sınavından en az 6.5 puan elde etmek neden bu kadar önemli ve bu amacı nasıl gerçekleştirebilirsiniz bunlardan bahsedelim: 

 1. Akademik Anlamda Başarı Göstermek: Bilkent Üniversitesine benzeyen birçok uluslararası tanınırlığa sahip üniversite adayların İngilizce dil yeterliliğini değerlendirmek amacıyla IELTS sınavını kullanır. Bu sınav, öğrencilerin derslerini iyi bir şekilde takip etmelerini ve en nihayetinde başarıya ulaşmalarını sağlamak için oldukça önemli bir faktördür. 
 2. Uluslararası İletişim Kurmanın Gücü: İngilizce, dünya çapında insanlarla iletişim kurmak için kullanılan en yaygın ve en global dildir. İyi bir İngilizce altyapısına sahip olmak, mezuniyetten sonra uluslararası anlamda iş fırsatlarına kapılar açabilir ve birçok ülkede çalışma veya eğitim görme deneyimi elde etme şansı yaratır. 
 3. Araştırma ve İş Deneyimleri: Üniversite eğitiminiz boyunca ve bu süreç tamamlandığında dahi araştırmalarınızı devam ettirmek veya çeşitli iş fırsatları yaratmak için iyi bir İngilizce dil yeterliliğinizin olması gerekir. 6.5 puanlık bir IELTS skoru, bu şansları keşfetmeniz veya arttırmanız için size oldukça yeterli bir altyapı oluşturabilir. 

IELTS sınavından en az 6.5 nasıl alınabilir bununla alakalı bazı stratejilerden bahsedelim: 

 • Düzenli ve Disiplinli Çalışma: İngilizce doğal ve akışkan bir yapıya sahip olduğunuzdan dolayı öğrenmenizi sadece okul ve kurslarla bırakmayıp aynı zamanda günlük olarak kullanarak dil yeteneklerinizi geliştirmeye çalışın. Bunu gerçekleştirmek için İngilizce konuşulan dizi veya filmleri izleyebilir, bu dildeki kitapları okuyabilir veya çeşitli İngilizce podcast’leri takip edebilirsiniz. İşin anahtarı, kendinizi daima bu dile maruz bırakmaktır. 
 • Çeşitli Çalışma Gruplarına Katılmak: İngilizce konuşulan bir çalışma grubuna dahil olduğunuzda veya bu dilde konuşabileceğiniz bir partner bulduğunuzda dinleme ve iletişim becerilerinizin geliştiğinizi göreceksiniz. Unutmayın, bu süreçte istikrar ve yüksek motivasyon çok önemli! 
 • IELTS Hazırlık Kaynakları: IELTS sınavına yönelik özellikle Cambridge’ın yayımlamış olduğu örnek sorular ve kaynaklar mevcuttur. Bu kaynaklardan faydalanarak sınav organizasyonunu ve spesifik soru tiplerini daha iyi anlayabilir, bu anlamda sınava daha iyi hakim olabilirsiniz. 
 • Sınav Süresine Adapte Olmak: Sınav girmeden önce mutlaka sınav aynındaymışsınız gibi denemeler çözmelisiniz. Bu sizin hem sınav formatına hem de sınav süresine daha iyi alışmanızı sağlar. Bunlara ek olarak sınav gününüzde bu deneyimler sayesinde daha rahat hissedebilirsiniz. 
 • Kelime Bilginizi Genişletin: IELTS sınavında en önemli faktörlerden biri geniş bir kelime yelpazesine sahip olmaktır. Sınav çalışmaya başladıkça geniş kelime bilgisinin size bu sınavda ne kadar fayda sağlayacağını göreceksiniz. Çeşitli mobil uygulamaları, kelime kartları veya bununla alakalı video içerikle size bu bağlamda fayda sağlayabilir. 
 • Yazma ve Konuşma Yeteneklerinizi Geliştirmeye Çalışın: IELTS sizin aynı zamanda konuşma ve yazma kabiliyetlerinizi de değerlendiren bir sınavdır. Bu alanların puanlandırması diğer bölümlere göre daha göreceli olabileceğinden bu alanlarda kendinizi geliştirmek için özel bir zaman ayırmanız gerekmektedir. 
 • Dil Kurslarına Katılın: Dil altyapınızı geliştirmek için ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun adına göstermiş olduğumuz yüksek başarı oranıyla biz INEX olarak size en kaliteli, ihtiyaçlarınıza uygun kompakt bir eğitim sunuyoruz. Uzman eğitmenlerimiz ve en güncel kaynaklarımız sayesinde size başarıya giden yolda en iyi şekilde rehberlik edeceğimizi düşünüyoruz. Unutmayın, başarı size bir adım kadar yakın olacak ve bizde size bu yolculukta yardım etmek istiyoruz. Hayallerinizi daha yakın kılmak istiyorsanız sizi şubemize bekleriz.