+90 535 662 90 01

Bilkent Hazırlık Atlama TOEFL

Bilkent
Bilkent Hazırlık Atlama TOEFL

Bilkent Hazırlık Atlama TOEFL

Bilkent Üniversitesi’nde hazırlık atlamak öğrenciler için büyük bir önem taşır. Bilkent oldukça prestijli bir lisans eğitimine sahiptir ve hazırlık atlama süreci öğrencilerin bu eğitime geçişini hızlandırmak içindir. 

Peki Bilkent Üniversitesi’nde hazırlığı atlamak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

 • Hazırlık Atlama Sınavına Başvuru Yapmak: 

Bu sınava katılım göstermek isteyen aday öğrenciler, üniversitenin resmî web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurular genel olarak yaz aylarında yapılır ve bunun için sunulması gereken belgeler verilen tarihler içinde başvuru ücretiyle beraber teslim edilmesi gerekir. 

 • Sınavın Başvuru Tarihleri ve Ücreti: 

Sınav başvuru ücretleri yıllık olarak değişkenlik gösterebileceğinden güncel ücretleri üniversitenin resmî web sitesinden takip etmelisiniz. Aynı şekilde başvuru tarihleri de her yıl değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı düzenli bir şekilde güncel bilgiler başvuru tarihlerini kaçırmamak için incelenmelidir. 

 • Sınav Formatı ve Alternatifler: 

Bilkent Üniversitesi öğrencilerin hazırlık sınavını geçmeleri için çeşitli alternatifler sunmuştur. Bunlardan biri kendi düzenledikleri sınav PAE’dir. Diğer ikisi ise TOEFL ve IELTS olmak üzere uluslararası kabul gören sınavlardır. Bu sınavların hepsinde İngilizce olarak konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerileriniz değerlendirilir. Sınavlardaki sorular çoktan seçmeli, açık uçlu ve boşluk doldurmalı şekilde verilebilir. Sınavın içeriği de yıllar içinde değişiklik gösterebileceğinden adayların güncel bilgilere ulaşması büyük önem arz etmektedir. 

 • Sınava Ön Hazırlık:  Sınav öncesi çıkmış sorularla alakalı pratikler yapmak öğrencilerin sınav sorularına adapte olması açısından çok önemlidir. Aday öğrenciler için İngilizce altyapılarını sağlamlaştırmak ve sınava iyi uyum sağlamak adına  çok iyi araştırma yapılmalı ve disiplinli bir çalışma planı oluşturulmalıdır. 
 • Sınav Sonuçlarının Yayınlanması ve Kabul Şartları: Sınav sonuçları, genel olarak öğrenciler sınava girdikten birkaç hafta sonra açıklanmaktadır. Başvurusunu gerçekleştiren öğrenciler, sınavı başarıyla tamamlamak için Bilkent Üniversitesi Hazırlık Birimi’nin belirlemiş olduğu en düşük puan sınırını aşmış olmalıdır. Kabul şartları da diğer unsurlar gibi her yıl değişkenlik gösterebilir, bundan dolayı en doğru bilgileri üniversitenin resmî web sitesinden takip etmeyi unutmayınız. 
 • Bölüme Geçmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Kayıt Süreci: Sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler, kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi için üniversitenin sağladığı bilgilere dikkat etmelidirler.  Bu adımlar sırasıyla, kayıt ücretini ödemek, gerekli belgeleri teslim etmek ve son olarak ders seçimi yapmak olabilir. 

Hazırlık atlama süreci yalnızca bir sınavdan ibaret olmamalıdır. Bu sınavın yanı sıra öğrenciler, sınavdan en yüksek verimi elde edebilmek için düzenli ve sıkı çalışmayla iyi bir hazırlık süreci deneyimlemelidirler. İngilizce iletişim yeteneklerini güçlendirmek sınavı başarıyla geçmek için çok büyük bir önem taşır. Bu sınavı geçen öğrenciler, akademik programlarına başlama hakkı kazanacaktır. Bundan dolayı çalışmaları baştan sıkı tutmak, öğrencilerin gelecekteki başarılarının temelini oluşturacaktır. 

Bilkent TOEFL 

Bilkent Üniversitesi uluslarası büyük bir vizyona sahip olduğundan öğrencilerine de bu anlamda deneyim edinmeleri için birçok fırsat sunar. Bu sebepten dolayı üniversitenin prestijli eğitim programlarına dahil edilmek isteyen aday öğrenciler İngilizce dil yeterliliklerini çeşitli sınavlarla kanıtlamak zorundadırlar. Bu doğrultuda Bilkent Üniversitesi TOEFL iBT (Internet-Based Test) sınavını bu yeterliliği kanıtlamak için kabul eder ve sınavda elde edilen skorlara göre öğrenciler lisans programlarına geçiş yapma hakkı kazanır. Şuna dikkat edilmelidir ki, öğrenciler yalnızca Bilkent Üniversitesi’nin belirlemiş olduğu tarihlerde ve sınav merkezlerinde sınava girebilirler. Detaylı bilgiye http://prep.bilkent.edu.tr/toefl-ibt/ sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bilkent TOEFL Sınav 2024 Tarihleri

 • 17 Ocak 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 27 Aralık 2023, Çarşamba
 • 29 Mayıs 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 8 Mayıs 2024, Çarşamba
 • 26 Haziran 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 5 Haziran 2024, Çarşamba
 • 10 Temmuz 2024, Çarşamba – Son Başvuru ve Belge YüklemeTarihi: 20 Haziran 2024, Çarşamba

TOEFL iBT nedir?

Bu sınavın açılımı “Test of English as a Foreign Language”dir ve İngilizce dil yeteneklerinin ölçüldüğü uluslararası bir sınav olarak kabul görmektedir. TOEFL iBT, ana dili İngilizce olan ülkelerde veya eğitim dili %100 İngilizce olan kurumlarda çalışmayı amaçlayan öğrenciler için oluşturulmuştur.  Bu sınav temel olarak öğrencilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini değerlendirmeyi amaçlar. 

 • Dinleme (Listening): Sınavın bu bölümünde, öğrenciler daha önceden kaydedilmiş çeşitli konuşmaları dinler ve verilen soruları yanıtlar. Bu bölümde kendi içinde üç farklı kısma ayrılmaktadır. 
 • Okuma (Reading): Sınavın bu bölümünde, öğrencilere çeşitli akademik metinlerden alınmış parçalar verilir ve bununla alakalı soruların cevaplanması beklenir. Dinleme bölümünde olduğu gibi bu bölümde kendi içinde üçe ayrılmaktadır. 
 • Yazma (Writing): Sınavın bu bölümünde, öğrencilere yazmaları için iki farklı kompozisyon görevi verilir. Kendinizi ifade edebilme ve fikir üretebilme becerilerinizi test eder. 
 • Konuşma (Speaking): Sınavın bu bölümünde, öğrenciler onlara yöneltilmiş olan spesifik konular hakkında konuşur. Bu kısımda öğrencilere farklı materyaller sunulabilir ve onlardan bu materyaller üzerine konuşmaları beklenir. 

Bilkent TOEFL iBT Puan Yeterliliği: 

Bilkent Üniversitesi bu sınavdan alınacak skora göre öğrencilere lisans programına geçme hakkı kazandırabilir. Bu sınavda başvuran adaylar her bir bölüm için ayrı ayrı puanlandırılırlar ve genel olarak 120 puan üzerinden skorları hesaplanır. Güncel elde edilmesi gereken en düşük puan 87’dir. Bu bilgide yıllar içerisinde çeşitlilik gösterebileceğinden sitenin resmî web sitesini takip etmekte fayda vardır. 

INEX olarak TOEFL iBT sınavına hazırlığınızda size başarıyı garanti altına almayı vaat ediyoruz. Hayallerinizi gerçek kılmak ve uluslararası bir eğitim fırsatına sahip olmak istiyorsanız dil becerilerinizi geliştirmek sizi bu hedeflere götürmede büyük rol oynar. İngilizce dil yeteneklerinizi kanıtlamanız Bilkent Üniversitesi gibi Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birinde oldukça önemlidir. INEX sizin tüm sınav süreçlerinizi ve motivasyonunuzu en üste seviyede tutar.

Uzman kadrosu , kişiye özel çalışma planları, verimli sınav taktikleri ve öğrencilere sağlamış olduğu en güncel ve modern destek sayesinde INEX öğrencilerini başarıya götürmede alanında lider bir dil eğitimi kurumudur. TOEFL iBT sınavına hazırlanın ve uluslararası eğitim fırsatlarına giden yolu aydınlatmada sizinle beraberiz. Gelin bu parlak eğitim yolculuğunuzun ilk adımını beraber atalım!